Haber
03 Aralık 2017 ( 2559 izlenme )
Reklamlar

Bahçeli'nin ittifak önerisine Erdoğan'dan flaş talimat

ERDOĞAN’DAN CUMHUR İTTİFAKINA TALİMAT

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, “seçim barajının düşürülmesi” ve 2019 seçimlerinde AK Parti ile olası ittifak için, “cumhur ittifak” çağrıları üzerine AK Parti de hukukçulardan oluşan komisyon çalışmalarına başladı. Komisyon, ilk önce Türkiye’de bugüne kadar yapılan ittifakları araştırıyor.

ANKA’nın edindiği bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla AK Parti, MHP’nin “ittifak” çağrılarına formül aramak için hukukçu milletvekillerinden oluşan bir komisyon kurdu. Komisyon akademisyenlerin görüşlerine de başvuracak.

KOMİSYON KURULACAK

Komisyon ilk olarak, Türkiye’deki siyasi partilerin yaptıkları seçim ittifaklarını araştırıyor. Mevcut yasa, iki siyasi partinin seçim ittifakı yapmasına izin vermiyor. AK Parti bu engeli kaldırmak için kanun hazırlığına da başladı. MHP ile nasıl bir ittifak yapılacağı konusu değişik formüller üzerinde taslak metinlerle hazırlanıyor. AK Parti bunları yaparken, kendi tabanı ve MHP tabanının da nabzını yapacağı kamuoyu araştırmaları ile yoklayacak. Gelen sonuçlara göre de hareket edecek olan AK Parti, sadece seçim ittifakı değil, seçim barajı ve seçim sistemi üzerinde de taslak metinler hazırlıyor.

OCAK AYINA KADAR SÜRE

Komisyonun çalışmalarını 2018 yılının Ocak ayına kadar tamamlayacak. Komisyon çalışmalarını hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a da bilgi verecek.

siyasetcafe

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İlçe halkı ayaklandı! Okullar iki gün tatil edildi MEHMETÇİK BAKIN NE YAPIYOR... "Türk milletinin içi rahat olsun" TÜRKİYE PYD'Yİ İŞTE BÖYLE VURDU PKK'LI HAİNLERİN SIĞINDIKLARI BİNALAR YERLE BİR EDİLDİ..