Haber
23 Kasım 2017 ( 832 izlenme )
Reklamlar

MİLYONLARCA KİŞİNİN BEKLEDİĞİ ZAM HABERİ

Ocak ayında çalışan çalışmayan herkesin geliri artacak. Asgari ücrete gelecek zamla birlikte borçlanma miktarları da değişecek. Aralık ayında doğum ve askerlik borçlanması yapan kişiler kazançlı çıkacak.

Ocak ayında asgari ücret artacak. Halen brüt 1.777,5 lira ve net 1.404,6 lira olarak uygulanan asgari ücret geçen yıl yüzde 8 artırılmıştı. Asgari ücretin artışıyla birlikte tüm ödemeler ve borçlanmalar da yükselecek. 
 
Sabah Gazetesi'nden Faruk Erdem'in haberine göre: Özellikle erken emeklilik için yapılan doğum ve askerlik borçlanmalarında taban fiyatlar artacak. Bu tarih gelmeden harekete geçenler, kazançlı çıkacak. Borçlanmada tutarlar asgari ücrete göre belirleniyor.

En düşük borçlanma tutarı, brüt asgari ücretin yüzde 32'si oluyor. Buna göre, bu yıl borçlanma yapanlar günlük en az 18 lira 96 kuruş ödüyor. Aylık en düşük borçlanma tutarı da 568.8 lira seviyesinde bulunuyor. 1 Ocak gelmeden 1 çocuk için 2 yıllık (24 ay) doğum borçlanması yapılırsa, en az 13 bin 651 lira ödeniyor.

Yine bu yıl bitmeden askerlik borçlanması yapanlar 540 günlük (18 ay) borçlanma için en az 10 bin 238 lira veriyor. Tüm bu tutarlar, 1 Ocak'ta artacak. Yüzde 8'lik artış dikkate alınırsa doğum ve askerlik borçlanmalarında en az 100 liralık kazanç sağlanacak.
 
HERKESİN GELİRİ ARTIYOR
 
Ocak ayı sadece asgari ücret artışı değil birçok maaşa zam olarak da önemli bir tarih. İşte ocak ayında gerçekleşecek bazı zamlar:
 
 Memur maaşları toplu sözleşme kapsamında yüzde 4 zamlanacak. Buna göre; maaşlarda 108 ile 417 lira arasında artış yaşanacak. En düşük memur maaşı 2 bin 721 liradan 2 bin 829 liraya ulaşacak.
 SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşına, 2017'nin ikinci yarısında gerçekleşen enflasyon oranında zam yapılacak.
 
İŞSİZE YENİ MAAŞ GELİYOR
 
 Halen net bin 404 lira 6 kuruş, brüt bin 777 lira 50 kuruş olan asgari ücret, 1 Ocak'ta artacak. Yeni ücret, aralıkta Asgari Ücret Komisyonu tarafından belirlenecek. Asgari ücretin geçen yılki gibi yüzde 8 seviyesinde artırılması halinde, net asgari ücret bin 516 liraya çıkacak. Brüt asgari ücret ise bin 919 lira 70 kuruş seviyesine yükselecek. Ancak oranın bunun üzerinde olması bekleniyor.
 
 Çalışanların maaşında bir artış daha olacak. Maaşlara her ay eklenen asgari geçim indirimi yükselecek. Asgari geçim indirimi, asgari ücret üzerinden belirleniyor.
 
İŞSİZLİK MAAŞI DA ARTACAK
 
 Asgari ücretteki artışla birlikte işsizlik maaşında taban ve tavan tutarlar da yükselecek. Brüt asgari ücret bin 919 lira olursa, en düşük işsizlik maaşı 767.88 liraya, en yükseği de 1.535 liraya çıkacak.
 
BAĞ-KUR İÇİN DAVA GEREKLİ
 
 09.05.1988 sigorta girişliyim. Şu an 3600 gün ödenmiş sigorta primim var. Bağ-Kur'a hiç başvurmadım fakat 6 yıllık vergi mükellefiydim. Nasıl emekli olabilirim? Kayhan BENEK 
 
3.600 gününüz SSK (4A) ise 60 yaşında emekli olursunuz. Bağ- Kur kaydınız yok ise maalesef günler sayılmıyor. Ancak dava yoluna gitmeniz gerekir.
 
SİGORTA TARİHİ ÖNEMLİ
 
 Annem 68 doğumlu fakat nüfusta 1972 yazılı. 2000'de yurtdışına göç etti. Babam 66 doğumlu fakat nüfusta 1968'li. 25 yıldır yurtdışında çalışıyor. Emeklilik imkânı var mı? Özgür GÜZEL 
 
Babanız ve anneniz için nüfusta ne yazıyorsa o doğum tarihi geçerli. Anneniz 18 yaşından sonraki günlerini borçlanabilir. Babanız da yurtdışı borçlanması yapabilir. Sigorta tarihlerine göre emeklilik yaşları belirlenir.
 
KADINLARA EVLİLİK HAKKI
 
 01.07.1983'de SSK'lı olarak işe başladım. 2006'da emekli oldum. 2009'da bir özel hastanede hemşire olarak çalışmaya başladım. Kendim ayrılsam tazminat alabilir miyim? Şennur ÇALIK 
 
Kendiniz ayrılırsanız tazminat alamazsınız. Bu arada kadınlar için evlilik imkânı var. Evlilikten sonra 1 yıl içinde istifa ederlerse tazminat alırlar.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

DARBE BİLDİRİSİNİ OKUMUŞTU, HAKKINDA GÖZALTI AÇIKLAMASI YAPILDI MİLLET DEVLET EL ELE MİLLİYETÇİ HAREKET GEL HELE ÜLKEDE BÜYÜK KRİZ DARBE Mİ OLUYOR? Akp'li Belediye Başkanının Vatandaşın Verdiği Suriyeli Tepkisine Verdiği Akıl Almaz Cevap ! İbretlik